| Name | Two-stage Piston Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Control System | PLC System, Inverter |
| Power(W) | 11-90kw |
| Discharge | Pushing Type |
| Working Condition | Granule Size Greater Than 0.15mm |
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Safety System | Emergency Stop |
| Operation Mode | Automatic |
| Speed | 0-3000rpm |
| Dimension | Custom |
| Name | Two-stage Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Core Components | Motor, Pump |
| Separation Phase | Two Phase, Solid-liquid |
| Operation | Continuous Automatic |
| Moisture After Separation | Low |
| Name | Basket Type Filtering Two-stage Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Humidity In The Cake | Less Than 4% |
| Separation Phase | Two Phase, Solid-liquid |
| Control Panel | With |
| Moisture After Separation | Low |
| Product Name | PP 2 Stage Pusher Centrifuge For Salt Dewatering |
|---|---|
| Application | Industrial/Chemical |
| MOC | SS304/SS316L/DSS Etc. |
| Keyword | Pusher Centrifuge |
| Centrifugal Type | Centrifugal Filtration |
| Product Name | Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Core Components | PLC, Bearing, Motor |
| Warranty | 12 Months |
| Application | Sea Salt, Mineral Salt And Similar |
| Equipped | PLC System, Inverter |
| Safety System | Emergency Stop |
|---|---|
| Operation Mode | Automatic |
| Voltage | 220/380/440V |
| Product Name | Pusher Centrifuge |
| Display | LCD |
| Display | LCD |
|---|---|
| Product Name | Pusher Centrifuge |
| Capacity | 5-50L |
| Control System | PLC |
| Dimension | Custom |
| Name | Two-stage Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Humidity In The Cake | Less Than 4% |
| Discharge Type | Automatic Scraper Continuous Discharge |
| Control | PLC Control |
| Moisture After Separation | Low |
| Name | Pusher Centrifuge |
|---|---|
| Operation | Continuous |
| Discharge | Pushing Type |
| Sieve Slot | Customerized |
| Equipped | PLC System, Inverter |