| Key Words | Pillow Plate Heat Transfer Equipment |
|---|---|
| Marketing Type | Customized Type |
| After Warranty Service | Online Technical Support, Spare Parts |
| Core Components | Bearing, PLC, Motor, Pump |
| Voltage | 220V,380V,440V |
| Applicable Industries | Food & Beverage,chemical Industry |
|---|---|
| Core Components | Laser Welded Pillow Plate Heat Exchangers |
| Key Selling Points | High Safety Level |
| Application | Wastewater Process |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Applicable Industries | Paper Manufacturing Plant |
|---|---|
| System Includes | MVR,MEE |
| After Warranty Service | Online Support, Spare Parts, Field Maintenance |
| Key Selling Points | Welded Pillow Plate |
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Material | AISI304/316/Ti |
|---|---|
| Core Components | Laser Welded Pillow Plate Exchanger |
| Application Industries | Food & Beverage Factory, Chemical Factory |
| Power Source | Steam |
| Frame Materia | CS/SS |
| Size | 1*1mm |
|---|---|
| Thickness | 0.8mm |
| Material | SS304 |
| Application | Used For Heat Exchanger Plate |
| Warranty | 1 Year |
| Product Name | Stainless Steel Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Sliver |
| Brand | Hanpu |
| Certification | CE |
| Product Name | Stainless Steel Dimple Jacket Plate |
|---|---|
| Feature | High Heat Transfer Efficiency |
| Material | Stainless Steel Or Customized |
| Certification | CE |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Name | Plate Falling Film Evaporator In MVR |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |
| Product Name | Plate Types Evaporator Heat Exchanger |
|---|---|
| Plate Material | Stainless Steel Or Customized |
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Principle | Large Heat Exchange Area |
| Usage | Beer Brewing |
| Name | Heat Exchanger Plates |
|---|---|
| Key Sales Points | Energy Saving |
| Application | Heat Exchange, Cooling |
| Type | Water, Air, Ethanol |
| Warranty | 12months After Equipment Received |