| Key Selling Points | TVR Multi Effect Evaporator |
|---|---|
| After Warranty Service | Video Technical Support |
| Power | Customers' Requirement |
| Material | SUS304L/316L/Titanium |
| Function | Distillation And Evaporation |
| Key Words | Chemical Effluent Treatment |
|---|---|
| Main Parts | Evaporator And Crystallization |
| Application | Sodium Chloride Sodium Acetate Effluent Treatment |
| Name | Multi Mvr Evaporator Crystallization |
| Advantage | Steam Saving |
| Application | Food, Pharmaceutical, Chemical, Bioengineering, Environmental Engineering, Waste Liquid Recovery And Other Industries |
|---|---|
| Key Selling Points | Energy Saving |
| Voltage | 220/380/415V |
| Core Components | Motor, Jet Pump |
| Main Uses | Evaporation, Concentration And Crystallization |
| Application | Distillation Column Industrial Scale |
|---|---|
| Key Selling Points | Steam Jet Pump |
| Voltage | 220V/480V... |
| Core Components | Motor, Jet Pump |
| Main Uses | Distillation,evaporation, Concentration And Crystallization |
| Application | Distillation Column Industrial Scale |
|---|---|
| Key Selling Points | Steam Jet Pump |
| Voltage | 220V/480V... |
| Core Components | Motor, Jet Pump |
| Main Uses | Distillation,evaporation, Concentration And Crystallization |
| Material | DSS2205 |
|---|---|
| Evaporation Capacity | 5-15T/HR |
| Evaporator | MVR |
| Evaporator Type | Falling Film Evaporator |
| Location | China |
| Name | Multi Mvr Evaporator Crystallization |
|---|---|
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, Food & Beverage Factory |
| Evaporation Type | Falling Film |
| Material | SUS304/SUS316L |
| Usage | Large Operational Capacity Liquid |
| Name | Vacuum Salt Evaporator |
|---|---|
| Evaporation Capacity | 5t/h |
| Material | SS316L, DSS2205 |
| Process | Mechanical Vapor Recompression(MVR) |
| Warranty | 1 Year |
| Project | Cane Syrup Evaporation |
|---|---|
| Capacity | 150T/D |
| Multi-effect | Five-Effect |
| Heat Exchange Area | 7691m2 |
| Material | Stainless Steel |
| Project | Sodium Chloride Concentration |
|---|---|
| Material | DSS2205 |
| Evaporation Capacity | 10t/hr |
| Effective | Double Effective Evaporation |
| Certificate | ISO |