| Applicable Industries | Essential Oil Distillation |
|---|---|
| Heating Method | Compressed Jet Steam |
| Evaporation Type | Large Operational Capacity Liquid |
| Certification | ISO,CE |
| Place Of Origin | Jiangsu,China |
| Applicable Industries | Crystallization Plant |
|---|---|
| Heating Method | Vapor Compressor Jet |
| Voltage | Customized,220V,380V,440V |
| Certification | ISO9001,CE |
| Place Of Origin | Jiangsu,China |
| Key Words | Roots Steam Compressor |
|---|---|
| Function | Compression Steam For MVR System |
| Medium | Steam |
| Core Components | Driven Rotor Group, Shell, Seal, Bearing..etc |
| Voltage | 220V-480V, 3P, 50/60HZ |
| Core Components | Motor, Pump PLC, Engine |
|---|---|
| Voltage | 220/380/440V... |
| Certification | ISO9001,CE |
| Feature | Energy Saving |
| Key Selling Points | Tvr Evaporator System |
| Name | Evaporation For Dye Wastewater |
|---|---|
| Function | Evaporation For Dye Wastewater Ammonium Sulfate |
| Characteristic | Factory Price |
| Process | Multi Effect MVR Evaporation |
| Application | Dye Wastewater Ammonium Sulfate |
| Name | MVR Vacuum Evaporator |
|---|---|
| Advantage | Energy-saving |
| Key Selling Points | Automatic Operation |
| Application | Salt Crystallization,waster Water Treatment |
| Plate Material | SS304/316,2205 |
| Process | Welded Pillow Plate |
|---|---|
| Key Sell Point | Pillow Plate |
| Voltage | 220V,380V ,Customized |
| Machinery Test Report | Provided |
| Evaporation Type | Falling Filim |
| Key Word | Multi Effect Evaporation Treatment |
|---|---|
| Applicable Industries | Lithium Battery Industry Wastewater |
| Function | Sodium Chloride + Lithium Chloride Treatment |
| Material | Ti/SUS304L/316L |
| Used For | Effluent Evaporation |
| Key Word | Niacin Mother Liquid Concentration |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 304/316L, |
| After-sales Service | Facility Engineers Service Available |
| Voltage | 220-480V |
| Process | Evaporation |
| Key Selling Points | Low Price |
|---|---|
| Name | Multi Effect Evaporation |
| Applicable Industries | Tomato Juice Concentration,Sausages, Fruit Juice Concentration |
| Material | Stainless Steel 304/316L,Titanium |
| Heating Type | Electric Or Steam Heating |