| Applicable Industries | Vacuum Thermal Vapor Recompression |
|---|---|
| Power Source | JetSteam |
| Key Words | Sulfate Salt Crystallization |
| Voltage | 220V/380V/480V Or As Request |
| Material | Stainless Steel 304,316L |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Main Uses | Evaporation |
| Voltage | 220v/110v For Optional |
| Core Components | Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Principle | Large Heat Exchange Area |
| Key Words | Roots Steam Compressor |
|---|---|
| Medium | Steam |
| After Warranty Service | 7*24 Online Technical Support, Spare Parts |
| Core Components | Driven Rotor Group, Shell, Seal, Gear |
| Voltage | 220V-480V, 50/60HZ, 3P |
| Product Name | Pillow Plate Evaporator Used In Pulp And Paper Mills |
|---|---|
| Customized | Available |
| Type | Pillow Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Evaporator |
| Name | TVR Evaporation |
|---|---|
| Application | Evaporation Consentration And Crystallization |
| Characteristic | Energy Conservation |
| Voltage | 380V,440V,480V Or Customized |
| After-sales Service | Field Installation, Commissioning And Training |
| Applicable Industries | TVR Evaporator In Pharmaceutical Production |
|---|---|
| Power Source | Jet Vapor |
| Key Words | Thermal Vapor Recompression TVR |
| Voltage | 220V/380V/480V Or As Request |
| Material | Stainless Steel |
| Name | Thermal Vapour Recompression |
|---|---|
| Application | Chemical, Pesticide Production |
| Characteristic | Energy Saving |
| Voltage | 220V,380V,440V,480V... |
| After-sales Service | Field Installation, Commissioning And Training |
| Applicable Industries | Air Liquid Heat Exchanger |
|---|---|
| Power Source | Thermo Compressors |
| Key Words | TVR Evaporator |
| Voltage | 380V/480V Or As Request |
| Material | Stainless Steel |
| Name | Evaporator TVR System |
|---|---|
| Application | Consentration And Crystallization |
| Characteristic | Energy Saving |
| Voltage | 380V,440V,480V Or Customized |
| After-sales Service | Field Installation, Commissioning And Training |
| Application | Beverage Evaporator System |
|---|---|
| Key Word | Multi Effect Force Circulation Evaporating |
| Power Source | Steam |
| Core Components | Compressor |
| Characteristic | Easy To Operate |