| Application | Beverage Evaporator System |
|---|---|
| Key Word | Multi Effect Force Circulation Evaporating |
| Power Source | Steam |
| Core Components | Compressor |
| Characteristic | Easy To Operate |
| Application | Food/ Chemical/ Environmental Protection And So On |
|---|---|
| Power | Customized |
| Heating Method | Electricity |
| Warranty | 1 Year |
| Operation Mode | Continuous |
| Packaging Details | Bulk with stronge packing |
|---|---|
| Delivery Time | 90 days |
| Payment Terms | T/T,L/C,D/A,D/P,Western Union,Western Union |
| Supply Ability | 1 set/ 3 months |
| Place of Origin | Jiangsu province,China |
| Packaging Details | Standard export package, |
|---|---|
| Delivery Time | 120 days after down payment |
| Payment Terms | L/C,T/T,Western Union |
| Supply Ability | 1 sets/120days |
| Place of Origin | China |
| Application | Food/ Chemical/ Environmental Protection And So On |
|---|---|
| Pressure | Customized |
| Warranty | 1 Year |
| Temperature Range | Customized |
| Material | Stainless Steel |
| Applicable Industries | Food & Beverage,chemical Industry |
|---|---|
| Key Word | High Efficient |
| Key Selling Points | Energy Saving |
| Material | Stainless Steel 304/316L, Titanium |
| Voltage | 220-480V |
| Application Industries | Starch, Beverage Field |
|---|---|
| Condenser | Vertical Condenser |
| Material | SUS304/316L |
| Power Source | Steam And Electricity |
| Key Selling Points | Factory Price |
| Application Industries | Food & Beverage Factory |
|---|---|
| Main Part | Thermo Compressors |
| Material | SUS304/316L,Ta |
| Power Source | Steam |
| Key Selling Points | Factory Price |
| Application | Pharmaceutical Wastewater Sodium Chloride |
|---|---|
| Key Word | Easy To Operate |
| Power Source | Steam And Electricity |
| Core Components | Vacuum Pump,compressor |
| Characteristic | Easy To Operate |
| Name | Plate Falling Film Evaporator In MVR |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |