| Name | Forced Circulation MVR Evaporator |
|---|---|
| Key Sales Points | Energy Saving |
| Material | Stainless Steel 304/316/Ti |
| Advantage | Low Consumption High Efficiency |
| Certificate | ISO,CE |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear |
|---|---|
| Power Source | Steam |
| Voltage | 220/380/440V |
| Name | Pillow Plate Falling Film Vacuum Evaporator |
| Characteristic | Reduce Steam Consumption And Cooling Media Consumption |
| Keywords | MVR Evaporative Crystallization |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Core Components | Motor, PLC, Pump |
| Warranty | 1 Year |
| Application Object | Cold Conservation |
| Applicable Industries | Food & Beverage,Chemical,Manufacturing Plant |
|---|---|
| Marketing Type | Customized |
| Key Selling Points | High Safety Level |
| Plate Material | SS304/316L/Ti |
| Voltage | 220V,380V,440V,Customized |
| Core Components | PLC, Engine, Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear |
|---|---|
| Welding Technology | Automatic Laser Welding |
| Voltage | 220/380/415V... |
| Characteristic | Reduce Steam Consumption And Cooling Media Consumption |
| After-sales Service | Free Spare Parts,online Technical Support |
| Product | Mechanical Vapor Recompression |
|---|---|
| Application | Evaporation |
| Evaporation Capacity | Depends On Request |
| Material | DSS2205/TA2 |
| Core Components | Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear |
| Condenser | Vertical |
|---|---|
| Used For | Sewage Evaporation |
| Voltage | 380V,440V,Customized |
| Heating Method | Electricity |
| Core Components | Bearing, Gearbox, Motor, Pump |
| Applicable Industriy | Manufacturing Plant |
|---|---|
| After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support, Spare Parts |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Key Selling Points | High Efficient |
| Description | MVR System |
| Key Words | Steam Compressor |
|---|---|
| Medium | Steam |
| After Warranty Service | 7*24 Online Technical Support, Spare Parts |
| Core Components | Bearing, Motor, Pump |
| Voltage | 220V-480V, 50/60HZ, 3P |
| Product | Multi Effect Evaporation System |
|---|---|
| Application | Sodium Chloride(NaCl)Evaporation |
| Evaporation Capacity | 5t/hr |
| Process | Vacuum Salt Making Process |
| Core Components | Bearing, Gearbox, Motor, Pressure Vessel, Gear |