| Name | Pillow Plate Module |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Corrosion Resistant Pillow Plates |
| Keyword2 | Fully Welded Pillow Plate |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Usage | Plate Heat Exchanger |
| Liquid Route | S Type |
| Function | Heat Transfer |
| Principle | Large Heat Exchange Area |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Key Sales Points | Energy Saving |
| Application | Heat Exchange, Cooling |
| Type | Water, Air, Ethanol |
| Warranty | 12months After Equipment Received |
| Name | Heat Exchanger For Wastewater Treatment |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12*2m |
| Heat Transfer Area | 7.5m2 |
| Working Pressure | 12bar |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Size | 12*2m |
| Heat Transfer Area | 55m2 |
| Working Pressure | 12bar |
| Name | Pillow Plate Falling Film Chiller |
|---|---|
| OEM | Available |
| Application | Cooling |
| Type | Water, Air-cooled |
| Certificate | ISO |
| Name | Water Falling Film Chiller |
|---|---|
| OEM | Available |
| Application | Cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Hanpu |
| Name | Pillow Plates Used In Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 1500mm |
| Thickness | 0.8-3mm |
| Name | Plate Falling Film Evaporator In MVR |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |