| Applicable Industries | Chemical,Manufacturing Plant |
|---|---|
| Showroom Location | Canada, Turkey, United Kingdom, United States... |
| Key Selling Points | Pillow Plate Supplier |
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Advantage | Consumption Saving,low Run Expense |
| Keywords | Jacket Tank For Pharmaceutical Used |
|---|---|
| Function | Cooling |
| Warranty | 1 Year |
| Material | SS304, SS316L |
| Size | Customized |
| Keywords | Beer Fermentation Tank With Cooling Jacket |
|---|---|
| Volume | 500L |
| Function | Cooling |
| Applicable Industries | Food & Beverage Factory |
| Warranty | 1 Year |
| Keywords | Jacketed Tank For Cooling Milk |
|---|---|
| Volume | 150L |
| Function | Cooling |
| Applicable Industries | Food & Beverage Factory |
| Warranty | 1 Year |
| Applicable Industriy | Manufacturing Plant |
|---|---|
| After Warranty Service | Video Technical Support, Online Support, Spare Parts |
| Marketing Type | New Product 2021 |
| Key Selling Points | High Efficient |
| Description | MVR System |
| Product Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Brand | Hanpu |
| Material | Stainless Steel Or Customized |
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Usage | Evaporative Air Cooling System |
| Name | Pillow Plate For Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Material | SS304 |
| Brand | Hanpu |
| Welding Technology | Laser Welded |
| Length | 1.5m |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Stainless Steel Pillow Plate |
| Keyword2 | Dimple Pillow Plate |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Dimpled Stainless Steel Plate |
| Keyword2 | Dimple Plates For Cooling Tanks |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Laser Welding Dimple Pillow Plate |
| Keyword2 | Pillow Plate Heat Exchanger |