| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Industrial Plate |
| Keyword2 | Pillow Plate Heat Exchanger |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Heavy Duty Plate |
| Keyword2 | Pillow Plate Welding |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Separation Plate |
| Keyword2 | Customizable Pillow Plate |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Corrosion Resistant Pillow Plates |
| Keyword2 | Fully Welded Pillow Plate |
| Name | Pillow Plate Module |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |
| Welding | Laser Welding Pillow Plate |
|---|---|
| Usage | Plate Heat Exchanger |
| Liquid Route | S Type |
| Function | Heat Transfer |
| Shape Mode | Single Or Double Drum |
| Product Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Feature | Condenser Evaporate |
| Type | Plate/Tube |
| Material | Stainless Steel Or Customized |
| Application | Condensor/evaporator/heat Exchanger |
| Product Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Brand | Hanpu |
| Usage | Evaporative Air Cooling System |
| Plate Material | Stainless Steel Or Customized |
| Application | Condensor/evaporator/heat Exchanger |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Usage | Plate Heat Exchanger |
| Liquid Route | S Type |
| Function | Heat Transfer |
| Principle | Large Heat Exchange Area |
| Name | Pillow Plate Heat Exchanger In Black Liquor Industry |
|---|---|
| Brand | Hanpu |
| Size | 6*2m |
| Heat Transfer Area | 7.5m2 |
| Working Pressure | 6bar |