| Product Name | Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Brand | Hanpu |
| Material | Stainless Steel Or Customized |
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Usage | Evaporative Air Cooling System |
| Product Name | Pillow Plate Evaporator Used In Pulp And Paper Mills |
|---|---|
| Customized | Available |
| Type | Pillow Plate |
| Material | Stainless Steel |
| Application | Evaporator |
| Name | Pillow Plate For Tank, Ice Bank. |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Brand | Hanpu |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 1m |
| Name | Laser Welded Pillow Plate |
|---|---|
| Feature | High Heat Transfer Coefficient |
| Brand | Hanpu |
| Principle | Large Heat Exchange Area |
| Usage | Milk Cooling Tank,ice Maker,cold Storage |
| Product Name | Cold Energy Pillow Plate |
|---|---|
| Condition | New |
| Color | Sliver |
| Weight | Customizable |
| Certification | CE |
| Name | Pillow Plate For Pillow Plate Heat Exchanger |
|---|---|
| Material | SS304 |
| Brand | Hanpu |
| Welding Technology | Laser Welded |
| Length | 1.5m |
| Product Name | Pillow Plate Condenser |
|---|---|
| Feature | Chilling Water |
| Plate Material | Stainless Steel 304 |
| Application | Chilling And Heating |
| Liquid Route | Design According To Request |
| Product Name | Pillow Plate Ice Bank For Heat Exchanger |
|---|---|
| Feature | Heat Exchange |
| Material | SS316L |
| Keyword | Ice Bank |
| Application | Cooling, Heating, |
| Name | Industrial Pillow Plate Evaporator |
|---|---|
| Material | SS316L |
| Welding Technology | Laser Welding |
| Length | 2000mm |
| Thickness | 0.8-3mm |
| Thickness | 0.8mm, 0.9mm, 1.0mm, 1.2mm, 1.5mm, 2mm. |
|---|---|
| Application | Honeycomb Jacketed Reactor/fermenter, Plate Heat Exchanger, Evaporator, Storage Tank, Condenser |
| Process | Fiber Laser Welded |
| Keyword1 | Corrosion Resistant Pillow Plates |
| Keyword2 | Fully Welded Pillow Plate |